Kiralık Oda , Oda Kiralama Yöntemleri

Kiralık oda il ve ya ilçe fark etmeksizin yapabileceğiniz bir iştir. Eviniz de fazla odanız var ise ya da eviniz çok büyükse günümüz ekonomisinde tek başına geçinemiyorsanız odanızı kiralayabilirsiniz. Bu sistem özellikle de ABD’de oldukça yaygındır. Günümüz ekonomi şartlarında geçinemeyenler ve kirada olanlar da bu uygulamayı bazı şartlar altında yapabiliyor. 

Kiralık oda durumuna giriş yapıyorsanız ; uymanız gereken bazı kurallar ve dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunları sizlerle detaylı bir şekilde paylaşacağız.

 

Oda Kiralamak Yasal Mı?

Herkesin ilk bu aklına geliyor . Bu işlem yasal mı değil mi ? Eğer oturduğunuz evde kiracıysanız ve odanızın birini kiraya verecekseniz bunu ev sahibinize söylemeniz gerekir. “Ev sahibinin açık rızası” olmak zorundadır. Aksi takdir de sizde evsiz kalabilirsiniz. İstenmeyen durumlar yaşanabilir . 

Hukuksal olarak şöyle anlatabiliriz. Ev sahibi engeli olmadığı sürece engel bulunmamaktadır. Kanunda “odalar başkalarına kiralanabilir ancak sözleşmede yetkilendirilmesi gerekmektedir” ifadesi bulunmaktadır. 

Bu sebeple kiralama esnasında kendinize ve kiracıya yönelik günlük/aylık kira sözleşmesinin olmalıdır.

 

Oda Kiralama Uygulaması

Evde.org sitesinde amaç dışı ilanlar bulunmaz . hepsi tek tek kontrol ve onaydan geçmektedir. Genellikle kadın kullanıcılar diğer sitelere göre daha güvenilir bulduğu için tercih etmektedir. 

Evde.org bir ev arkadaşı bulma sitesidir. Evinizin odasını kiracı yani bir ev arkadaşı arıyorsanız doğru adrestesiniz ! Hem telefon uygulaması hem de site üzerinde kolayca ilan verebilirsiniz. 

Doğru ev arkadaşı bulabilmek için önerilerde bulunduğumuz bir diğer yazımız ‘’ Ev arkadaşı arayanlara altın tavsiyeler ‘’ bakmanızı öneririz. 

 

Oda Kiralamanın Önemi

 

Kiralık odanın sizin özel hayatınız açısından da önemi vardır. Sonuçta evinizi biri ile paylaşacaksınız. Özel hayatınızın bir kısmını yok etmiş olacaksınız. Misalin kesintisiz konut, çarşaf, mutfak, banyo pakliği yapmak zorunda kalırsınız. Rahatça yemek yeme, kitap okuma, şahsi yaşamınızı yaşamaktan uzak kalabilirsiniz.

 

Odanızı aylık veya yıllık değil de günlük haftalık olarak kiralayarak daha da fazla gelir elde edebilirsiniz. Hatta kazandığınız para ile eşyaları yenilemek size daha çok kar payı katabilir. Masraflarınızı çok rahat bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum ekle

mood_bad
  • Yorum yok.
  • chat
    Yorum ekle
    keyboard_arrow_up